Groń Jana Pawła II

To szósty co do wysokości szczyt Beskidu Małego. Sąsiaduje ze szczytem Leskowca. Wcześniej zwany Jaworzyną lub Magurą.  Jest częstym miejscem odwiedzin turystów oraz wczasowiczów pobliskich wsi, między innymi Jaszczurowej skąd prowadzą szlaki i ścieżki leśne atrakcyjne ze względu na niezbyt trudne trasy i piękne widoki. Od 1932 roku funkcjonuje tu schronisko PTTK „Leskowiec”.

Rozpościerają się tutaj piękne widoki na Beskid Żywiecki, Beskid Makowski, Beskid Wyspowy, Gorce, Tatry, Pogórze Wielickie i Pogórze Śląskie.

Leskowiec był często celem wycieczek ks. Karola Wojtyły i krakowskiego środowiska. Ojciec Święty bywał tu często w latach swej młodości, tu jeździł na nartach.
W 1991 roku mieszkańcy pobliskich osad wznieśli kamienny krzyż poświęcony „ludziom gór”, który zaczął skupiac coraz większe rzesze turystów i wiernych. W związku z tym w 1995 wybudowano kaplicę. 16 czerwca 1999 r. Ojciec Święty, lecąc ze Starego Sącza na spotkanie do Wadowic, nad Groniem, z helikoptera pobłogosławił kaplicę-sanktuarium oraz Drogę Krzyżową Trzeciego Tysiąclecia, wyrzeźbioną przez Lesława Najbora.
Tutaj także znajduje się piękny pomnik Papieża.

Kaplica na Groniu Jana Pawła II należy do Parafii Świętego Macieja Apostoła w Andrychowie, a opiekę duszpasterską sprawuje proboszcz ks. prał. Stanisław Czernik.