MUZEUM EMILA ZEGADŁOWICZA W GORZENIU GÓRNYM

Muzeum Emila Zegadłowicza zostało utworzone w 1946 roku staraniem żony i córek pisarza Początkowo udostępniano zwiedzającym trzy pomieszczenia. Z latami placówka znacznie się rozrosła. Jej najlepszy okres przypada na czas współpracy z PTTK. Wtedy prezentowano już osiem sal wystawowych.

W 1992 roku młodsza córka poety Atessa wraz z najbliższą rodziną utworzyła Fundację CZARTAK. Majątkiem Fundacji jest ściśle określona część z kolekcji Emila Zegadłowicza. Muzeum aktualnie prezentuje 10 pomieszczeń ekspozycyjnych.

Fundacja „Czartak” zajmująca się Muzeum Emila Zegadłowicza działa dzięki pracy kilku entuzjastów społeczników prowadząc różnorodną działalność kulturalną współpracując z wieloma placówkami muzealnymi na terenie całego kraju.

Zwiedzający muzeum mają możliwość zapoznać się nie tylko z postacią Emila Zegadłowicza i jego twórczością lecz także ze zbiorami i klimatem kulturalnym dwudziestolecia międzywojennego. W dziesięciu salach ekspozycyjnych można zobaczyć różnorodne dzieła sztuki na które składają się miedzy innymi obrazy, meble, książki. Wśród prezentowanych twórców znajduja się prace: Leona Wyczółkowskiego, Jerzego Hulewicza, Józefa Mechofera, Władysława Lama, Stanisława Nowakowskiego, Bronisławy Rychter – Janowskiej, Zbigniewa Pronaszki innych. Prezentowane jest także unikalne w swojej formie malarstwo chińskie.

Muzeum mieści się w zabytkowym, dworze usytuowanym w parku, w którym znajduje się wiele ciekawych drzew, pomników przyrody, a także rozmaite gatunki roślin objętych ochroną. Muzeum jest czynne od maja do października w piątki, soboty i niedziele w godzinach od 11- 16. Inne terminy po wcześniejszym telefonicznym uzgodnieniu