Szlaki turystyczne

Jaszczurowa położona jest we wschodniej części Beskidu Małego. Topograficzny układ Jaszcurowej sprzyja rozwojowi turystyki pieszej i rowerowej. Wkoło rozciąga się szereg szczytów górskich, a najciekawszy szlak turystyczny prowadzi na Groń Jana Pawła II, Leskowiec (922 m) i dalej na Łamaną Skałę (rezerwat przyrody „Madohora”). Pozostałe wzgórza wokół Jaszczurowej przecinają liczne ścieżki leśne dające wiele przyjemności ze spacerów, możliwośc zbioru owoców leśnych i grzybów.

Zielony szlak na Leskowiec (922 m) i Groń Jana Pawła II – z przystanku PKS w Jamniku, miedzy dwoma wiaduktami szlak prowadzi w górę miedzy nielicznymi domami osiedla Jamnik, dalej drogą żwirową miedzy polami osiąga granicę lasu. Stąd roztacza się wspaniały widok z lewej kościół w Świnnej Porębie, na wprost budowa zapory na Skawie oraz Jaroszowicka Góra (544 m), na wschodzie (po prawej) wzgórze Upalenisko (442 m) oraz kościół w Mucharzu. Dalej szlak osiąga Suszycę (639 m), a po 2 godzinach od Jamnika spotykamy szlak żółty dochodzący z prawej, idący z Czartaka. Dalej za znakami zielonym i żółtym osiągamy Magurkę Ponikiewską (Królewiznę), a nieco wyżej niebieski szlak z Tarnawy Górnej (dochodzi z lewej). Od tego miejsca docieramy po ok. 20 minutach do Schroniska PTTK na Groniu Jana Pawła II. Dalej około 15 min. na szczyt Leskowca. Razem ok. 2.40 min. (13 pkt GOT). Czas przejścia w kierunku przeciwnym ok. 2.10 min. (7 pkt GOT)

Bez szlaku na Leskowiec (922 m) i Groń Jana Pawła II – z ostatniego przystanku PKS w Jaszczurowej (Pętla) żwirowa droga wiedzie do osiedla Dudówka (po prawej drewniana kapliczka na słupie), dalej za drogą wzdłuż potoku Jaszczurówka. Po przekroczeniu potoku w prawo podążamy w górę. Po lewej mijamy Kaplicę Św. Huberta Koła Łowieckiego „Cietrzew” z Mucharza, dochodzimy do osiedla Polana (kilka zabudowań), mijamy pozostawiając go z lewej, dalej za drogą w lewo, wzdłuż słupów elektrycznych docieramy do szlaku zielonego (ze Świnnej Poręby) i żółtego (z Czartaka). Za szlakami w lewo, po ok. 30 min. docieramy do Schroniska PTTK na Groniu Jana Pawła II. Dalej około 15 min. na szczyt Leskowca. Razem ok. 1.30 min.