Wadowice

ATRAKCJE – ZWIEDZANIE WIADOWIC, RODZINNEGO MIASTA PAPIEŻA JANA PAWŁA II

Wadowice to atrakcyjne turystycznie miasto w województwie małopolskim. Większośc wartych odwiedzenia obiektów związanych jest z rodowitym wadowiczaninem – Karolem Wojtyłą, późniejszym Papieżem Janem Pawłem II. Jest to jednak także nowoczesne miasto, które ukierunkowało się na rozwój turystyki i aktywny wypoczynek mieszkańców i przyjezdnych. Oto kilka wybranych pozycji:

W ścisłym centrum miasta znajduje się Bazylika Ofiarowania Najświętszej Marii Panny, gdzie Karol Wojtyła przyjął chrzest i przystąpił do I Komunii Świętej, a trakcie swoich pielgrzymek  jako papież trzykrotnie ją odwiedził.
Więcej informacji: www.bazylika.wadowice.pl

Na Kopcu – wzgórzu przy drodze Kraków – Bielsko-Biała znajduje się istniejący od 1909 roku, pierwszy w Polsce dom ojców Pallotynów założony przez ks. Alojzego Majewskiego. Tutaj mieściło się także gimnazjum miejskie – Collegium Marianum, które w latach swojego rozkwitu kształciło blisko dwustu gimnazjalistów. Od 1993 roku dom stał się miejscem formacji wstępnej – nowicjatu, a w zachodniej części budynku otwarto dom rekolekcyjny. U pallotynów można też podziwiać część ekspozycyjną jaką stanowi wystawa Darów Papieskich
Więcej informacji: www.pallotyni-wadowice.org.pl

Sanktuarium Świętego Józefa – Klasztor Ojców Karmelitów Bosych przy ul. Karmelickiej 22a to miejsce gdzie w latach młodości często spowiadał się Karol Wojtyła. Obecnie w bazylice w obrazie w głównym ołtarzu znajduje się Pierścień Papieski przekazany w 2003 roku przez Ojca Świętego Jana Pawła II. W kościele umieszczono także szkaplerz Jana Pawła II oraz relikwie św. Rafała Kalinowskiego i bł. Alfonsa Marii Mazurka.
Więcej informacji: www.swietyjozef.pl

Muzeum – Dom Rodziny Karola Wojtyły. To tutaj 18 maja 1920 roku urodził się Karol Wojtyła i spędził w nim dzieciństwo i młodość. W latach 1919 – 1938 rodzina Wojtyłów zajmowała dwa pokoje z kuchnią na piętrze.
Więcej informacji: www.domrodzinnyjanapawla.pl

Muzeum Emila Zegadłowicza w Gorzeniu Górnym, prezentujące zbiory i pamiątki tego artysty a także obrazy i rysunki innych artystów.
Więcej informacji: www.muzeumezegadlowicza.pl

Koniecznie należy zwiedzic Muzeum Miejskie w Wadowicach przy ul. Kościelnej 4, gdzie zobaczy można wystawę pokazującą miasto w okresie młodości Karola Wojtyły, opisującą jak kształtował się przedwojenny, tętniący życiem rynek i jego kamienice ze sklepikami, kościół, ulice. W części muzeum znajduje się wystawa mebli i sprzętów.
Więcej informacji: www.muzeum.wadowice.pl

Osobom preferującym aktywny wypoczynek na świeżym powietrzu proponujemy odwiedzenie pobliskiego Parku Linowego znajdującego się na terenie Ośrodka Wypoczynkowego „Czarny Groń”. Park udostępnia wiele tras o różnym stopniu trudności dla wszystkich użytkowników.

Nowoczesna kryta pływalnia „Delfin” w pobliżu centrum Wadowic zaprasza przez cały dzień (od 6 do 22) oferując takie atrakcje jak: basen sportowy oraz rekreacyjny, 75 metrową zjeżdżalnia, jacuzzi, sauna fińska, bicze wodne, zjeżdżalnia dla dzieci.

Miłośnikom jazdy konnej Wadowice proponują wizytę w stadninie koni przy Ośrodku Wypoczynkowym „Podhalanin” gwarantującej świetną zabawę dla dorosłych i najmłodszych.

Ponadto na terenie Wadowic znajdują się urocze parki i wzgórza widokowe dające okazję do długich spacerów, piękny rynek i uliczki ze swoimi urokliwymi kamienicami, sklepikami i restauracjami z wybornym, tradycyjnym jedzeniem.
Po obfitych posiłkach skorzystać można z kręgielni lub siłowni i centrum fitness w Klubie „Gryf”.