Zator

ZATOR  –  ZWIEDZANIE OKOLICY  I  DINOZATORALNDIA

Zator to miasto w  woj. małopolskim, w powiecie oświęcimskim, położone nad Skawą w Dolinie Oświęcimskiej, znane już w średniowieczu głównie z hodowli karpia w licznych stawach (łowiskach)  rozlokowanych wokół miasta.

Mimo burzliwych dziejów miasta od początku jego powstania w 13 wieku, na jego terenie do dziś pozostało 50 budowli posiadających charakter zabytkowy, z których należy wymienić przede wszystkim kilkukrotnie restaurowany, gotycki kościół parafialny pw. św. Wojciecha i św. Jerzego z 1393 roku. W kościele znajduje się neogotycki ołtarz z obrazem Matki Boskiej Śnieżnej okrytym srebrną sukienką, cenna Droga Krzyżowa autorstwa słynnego słowackiego malarza Bohuna, piękny obraz Chrystusa w Koronie Cierniowej a także wiele innych pamiątek.

Warto także zwiedzić pałac książęcy o walorach obronnych z 1445 roku (zabytek klasy I)przebudowany potem na rezydencję magnacką i gruntownie odrestaurowany przez Potockich w 1836r. wg projektu F. M. Lanciego, a poźniej po wojnie w latach 1964-1973, w którym zobaczyć można pięknie malowane i zdobione wnętrza parterowych sal: pompejańskiej, złotej, paprociowej, bluszczowej.

W Zatorze zachowały się także fragmenty średniowiecznych obwarowań miejskich, cmentarz komunalny z 1874 roku, cmentarz żydowski z połowy 19 wieku, piękny folwark „Podlipki” oraz stary park z 19 wieku.

W 2008 roku w Zatorze otwarto największy w Polsce Park Ruchomych Dinozaurów, który nieustannie przyciąga turystów z całego kraju. Oprócz modeli dinozaurów na terenie Parku znajduje się także Muzeum Szkieletów i Skamieniałości gdzie zobaczyć można największy w Polsce szkielet 9 metrowego Jangczuanozaura i paleontologiczne wykopalisko Tuodziengozaura oraz stałą ekspozycję skał budujących Ziemię, a także kamieni i minerałów.
W Parku skorzystać można także z innych rozrywek takich jak: tor gokartowy i quadowy, kulkoland, Dino-zjeżdżalnia, trampoliny i karuzele,  mini-gokart i mini pociąg, salon gier i fliperów, przejażdżki kucykiem.